УКРАЇНА
ЛЬВІВСЬКА МІСЬКА РАДА21-ша сесія 6-го скликання

УХВАЛА № 4636


від 05/21/2015
Про затвердження Програми регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Львові на 2015-2020 роки
Первинна редакція:

документ.doc


Зміни
у додаток згідно з ухвалою 263-2016
у додаток згідно з ухвалою 3748-2018

документ: Database 'Ухвали ЛМР', View '1. Готуються', Document 'Про внесення змін до ухвали міської ради від 21.05.2015 № 4636 “Про затвердж' Database 'Ухвали ЛМР', View '1. Готуються', Document 'Про внесення змін до ухвали міської ради від 21.05.2015 № 4636 “Про затвердж'
Остаточна редакція:
З метою поліпшення санітарно-епідеміологічної та епізоотичної ситуації у місті, керуючись Законами України “Про захист тварин від жорстокого поводження“, “Про ветеринарну медицину“, “Про благоустрій населених пунктів“, ухвалою міської ради від 15.11.2007 № 1260 “Про затвердження Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові“, міська рада ухвалила:
1. Затвердити Програму регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Львові на 2015-2020 роки (додається).
2. Управлінню фінансів департаменту фінансової політики забезпечити фінансування Програми регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Львові на 2015-2020 роки.
Відповідальний: начальник управління фінансів департаменту фінансової політики.
3. Контроль за виконанням ухвали покласти на постійну комісію природокористування, охорони довкілля та благоустрою.
Міський голова А. Садовий
Додаток
Затверджено
ухвалою міської ради
від___________№____
ПРОГРАМА
регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Львові на 2015-2020 роки


1. Загальні положення

1.1. Програма регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Львові на 2015-2020 роки (надалі – Програма) визначає правові, організаційні і фінансові основи відносин щодо регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Львові, забезпечує участь фізичних осіб та громадських організацій у виконанні заходів, спрямованих на регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами способом біостерилізації.
1.2. Програма розроблена відповідно до Законів України “Про захист тварин від жорстокого поводження“, “Про ветеринарну медицину“, “Про благоустрій населених пунктів“, ухвали міської ради від 15.11.2007 № 1260 “Про затвердження Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові“.
1.3. Програма поширює свою дію лише на безпритульних тварин, тобто тварин, що залишились без догляду людини або утворили напіввільні угруповання, здатні розмножуватися поза контролем, у тому числі на тварин, незалежно від породи, належності та призначення, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях.
1.4. Реалізація Програми повинна здійснюватися виключно гуманними методами, що виключають жорстоке поводження з тваринами, відповідно до законодавства України.
1.5. Евтаназію тварин можливо застосовувати тільки у трьох випадках:
1.5.1. За наявності письмового висновку ветеринарного лікаря у разі невиліковної хвороби тварини.
1.5.2. За наявності порушень у поведінці тварини, які є незворотними і не підлягають змінам, та встановлені виключно ветеринарним лікарем.
1.5.3. За наявності незатребуваних новонароджених сліпих цуценят на території ЛКП Лев або під час відлову
1.6. Дія Програми передбачається протягом 2015–2020 років на території м. Львова.

2. Опис проблеми і обгрунтування необхідності прийняття Програми

Відповідно до ухвали міської ради від 30.09.2009 № 2880 “Про затвердження Програми регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Львові на 2009-2014 роки“ з 2009 року у м. Львові здійснювалися заходи з відлову, стерилізації та прилаштування безпритульних тварин. Впродовж 2009-2014 років силами Львівського комунального підприємства “Лев“ (надалі – ЛКП “Лев“) було здійснено відлов понад 6 200 безпритульних тварин, з них понад 900 тварин було стерилізовано та повернено до попереднього місця мешкання, понад 1000 особин було прилаштовано.
Заходи з відлову та стерилізації безпритульних тварин дозволили скоротити їх чисельність у м. Львові до 3000-5000 особин. Проте безпритульні тварини і далі є носієм великої кількості захворювань, спільних для тварин і людей (сказ, лептоспіроз, паразитарні захворювання). Велика кількість безпритульних тварин призводить до погіршення санітарно-епідеміологічного стану міста, якості життя мешканців і гостей міста, загибелі тварин та жорстокого поводження з ними.
Щороку від мешканців міста та представників різних організацій поступають звернення з проханням провести відлов безпритульних тварин. На всі звернення влада міста змушена реагувати.
Аналіз ситуації у сфері поводження з безпритульними тваринами дає можливість зробити висновок, що система регулювання чисельності безпритульних тварин способом їхнього винищування протизаконна, негуманна, фінансово витратна і неефективна.
У результаті вивчення практичного досвіду європейських країн і інших міст України у цій сфері слід зробити висновок, що найбільш ефективним і науково підтвердженим методом зменшення чисельності безпритульних тварин є метод біостерилізації. За цим методом безпритульних тварин після відлову не знищують, а доставляють до притулку, де їх стерилізують, вакцинують комплексною вакциною, отримують обробку від гельмінтів та відпускаються на колишнє місце мешкання, якщо вони не були прилаштовані.
Окрім цього, стерилізовані тварини, які повертаються до попереднього місця перебування, мають бути візуально ідентифіковані та чіповані електронним транспондером.
Стерилізація безпритульних тварин протягом 2009-2012 років забезпечила динаміку зниження їхньої чисельності на території міста. Проте відсутність фінансування призвела до часткового призупинення заходів зі стерилізації безпритульних тварин у 2013-2014 роках. Відновлення цієї роботи протягом наступних 6 років дозволить довести чисельність безпритульних тварин до мінімального рівня, комфортного для міського середовища.
Серед інших важливих аргументів на користь прийняття цієї Програми потрібно виділити такі:
1) організаційно-економічні: відсутні притулки, відсутнє фінансове забезпечення питань відлову та утримання безпритульних тварин у притулку за рахунок міського бюджету м. Львова, не передбачені видатки на проведення обліку, ідентифікації і супроводу безпритульних тварин, на проведення тематичних інформаційно-просвітницьких заходів тощо.
2) виробничо-технічні: відсутня комунальна виробничо-технічна база ветеринарного обслуговування і післяопераційного утримання безпритульних тварин, транспортування, введення сучасних гуманних методів їх знерухомлення та відлову.
Таким чином, з врахуванням ситуації, що склалась у м. Львові у сфері поводження з безпритульними тваринами, виникла нагальна необхідність принципово вирішувати проблему способом прийняття цієї Програми.
3. Мета і завдання Програми

3.1. Основною метою Програми є зменшення кількості безпритульних тварин у м. Львові на основі гуманного та відповідального ставлення до них, забезпечення громадського контролю за дотриманням правил утримання тварин та прийняттям рішень щодо здійснення евтаназії тварин, вживання заходів щодо охорони тваринного світу і створення більш комфортних умов для життя людей.
3.2. Для досягнення поставленої мети передбачається виконання таких завдань:
3.2.1. Виконання заходів з відлову, стерилізації, щеплення, профілактичних обробок безпритульних тварин.
3.2.2. Здійснення будівництва муніципального притулку для безпритульних тварин на вул. Т. Шевченка, 366-а у м. Львові.
3.2.3. Збільшення кількості міні-притулків для безпритульних тварин, підтримання функціонування існуючих притулків.
3.2.4. Розробка та впровадження системи обліку, реєстрації та ідентифікації безпритульних тварин.
3.2.5. Розробка і впровадження системи інформаційно-просвітницьких заходів щодо гуманного поводження з безпритульними тваринами, прилаштування безпритульних тварин, пропагування стерилізації домашніх тварин тощо.
3.2.6. Створення громадської ради при ЛКП ЛЕВ“.

4. Способи та засоби розв’язання проблеми

4.1. Програма виконується способом організації відлову безпритульних тварин із застосуванням нової методики біостерилізації та сучасної технічної бази.
4.2. Відлов, стерилізацію з післяопераційною перетримкою, щеплення, профілактичні обробки та повернення безпритульних тварин на місце мешкання здійснює ЛКП “Лев“.
4.3. Відлову підлягають всі без винятку безпритульні тварини.
4.4. Після відлову всі тварини обов’язково повинні бути доставлені в ЛКП “Лев“, оглянуті ветеринаром та отримати комплекс протипаразитарних заходів, бути зареєстровані. Лише після комплексу заходів вони можуть бути прилаштовані.
4.5. Всі відловлені тварини до відпуску обов’язково повинні бути вакциновані комплексною вакциною проти сказу та лептоспірозу, оброблені проти кліщів, бліх, гельмінтів, стерилізовані, чіповані та кліпсовані.
4.6. Відлов безпритульних тварин проводять працівники ЛКП “Лев“ по можливості за відсутності сторонніх осіб у робочий час протягом доби.
4.7. Працівники ЛКП “Лев“ здійснюють відлов безпритульних тварин не лише на адміністративній території м. Львова. Дозволений відлов тварин в інших містах України за умови сплати послуг ЛКП “Лев“ та складення відповідної угоди з територіальним органом влади і обов’язкове повернення відловлених тварин на місце відлову.
4.8. Відлов тварин можуть здійснювати тільки працівники, які мають відповідну кваліфікацію і допуск, будь-якими незабороненими засобами і методами з дотриманням принципів моралі і виключаючи жорстоке поводження з тваринами. У разі потреби працівник служби відлову зобов’язаний надавати тваринам першу допомогу.
4.9. До засобів відлову належать:
4.9.1. Механічний – відлов тварин за допомогою спеціальних механічних пристосувань (петлі, сачки, сітки, жорсткі нашийники) або руками (тільки тварин, які визнані потенційно безпечними).
4.9.2. Медикаментозний – введення в організм тварини спеціальних лікарських засобів (снодійних, міорелаксантів, транквілізаторів), що забезпечують знерухомлення тварини (проводиться лише з дозволу відповідального за відлов ветеринарного лікаря).
4.9.3. Комбінований – із застосуванням медикаментозного та механічного способів відлову (проводиться лише з дозволу відповідального за відлов ветеринарного лікаря).
4.10. Час між відловом і транспортуванням тварин до притулку не повинен перевищувати 3-х годин.
4.11. Працівникам служби відлову забороняється:
4.11.1. Привласнювати собі відловлених тварин.
4.11.2. Продавати і передавати тварин приватним особам або іншим організаціям.
4.11.3. Забирати тварин з квартир і з територій приватної власності без відповідної постанови суду або письмової згоди власників цих квартир або територій.
4.11.4. Знімати домашніх тварин з прив’язі.
4.11.5. Використовувати приманки та інші засоби відлову, які можуть спричинити шкоду здоров’ю безпритульним тваринам.
4.12. Одноразове грубе порушення правил гуманного ставлення до тварин є підставою усунення від роботи працівника з відлову.
4.13. Транспортування тварин, яких відловили, повинно здійснюватись на спеціально обладнаних для розміщення тварин автомобілях. При завантаженні, транспортуванні і вивантаженні тварин повинні використовуватися пристрої і прийоми, що запобігають травмам, каліцтву або загибелі тварин.
4.14. Спеціальний автомобіль для транспортування тварин повинен бути технічно справний, укомплектований набором індивідуальних переносних кліток для тварин, підлога автомобіля має бути обладнана таким чином, аби на ньому могли вільно переміщуватися для завантаження та розвантаження мобільні, міцні, пронумеровані клітки. Вони мають бути добре закріплені, аби уникнути хитання під час їзди.
4.15. Автомобіль має забезпечувати безпеку, захист тварин від погодних умов, обладнаний природною вентиляцією, мати набір ветеринарних засобів для надання екстреної ветеринарної допомоги тваринам. При необхідності тварини забезпечуються питною водою.
4.16. Щодня після кожного відлову і транспортування тварин кузов спеціального автомобіля, а також устаткування і переносні клітки миються і дезінфікуються.
4.17. Стерилізація з післяопераційною перетримкою, вакцинація та профілактичні обробки безпритульних тварин проводиться на базі ЛКП “Лев“, а також в інших установах ветеринарної медицини (за згодою). Ветеринарні процедури з тваринами, які можуть заподіяти їм біль, повинні проводитися в умовах знеболювання, за винятком тих процедур, що відповідно до ветеринарних правил виконуються без анестезії.
4.18. Після стерилізації тварини підлягають ідентифікації, чіпуванню та занесенню інформації про них до електронної бази даних безпритульних тварин та післяопераційній перетримці протягом 5-ти днів.
4.19. Після перетримки тварини можуть бути:
4.19.1. Передані фізичним особам на безоплатній основі.
4.19.2. Передані віднайденим власникам після пред'явлення ідентифікаційного жетону, ветеринарного паспорта, оплати на рахунок ЛКП “ЛЕВ“ вартості витрат за відлов, утримання, стерилізацію, вакцинацію, дегельмінтизацію, чіпування, лікування та інші процедури, якщо такі проводилися.
4.19.3. Передані у притулки для тварин на безоплатних засадах.
4.19.4. Повернуті до місця відлову.
4.20. ЛКП Лев має право перевірити умови утримання переданих у власність тварин. У разі неналежного їх утримання вилучити тварину.
4.21. Для впорядкування оперативної роботи з безпритульними тваринами, а також з іншою метою, створюється база даних з ідентифікаційними номерами, які присвоюються усім безпритульним тваринам, відловленим ЛКП “Лев“.
4.22. Реалізація Програми передбачає такі інформаційно-просвітницькі та виховні заходи серед населення:
4.22.1. Підготовку та проведення тематичних лекцій, семінарів, круглих столів, конференцій та нарад з представниками управління житлового господарства департаменту житлового господарства та інфраструктури, відповідними службами, установами, підприємствами, громадськими організаціями.
4.22.2. Проведення просвітницької роботи серед населення з питань, пов’язаних з гуманним та відповідальним ставленням до тварин.
4.22.3. Видання та розповсюдження тематичних друкованих видань: буклетів, плакатів, пам’яток для проведення просвітницької роботи серед опікунів безпритульних тварин та мешканців міста.
4.22.4. Розробку та запровадження просвітницьких проектів у дитячих навчальних закладах щодо гуманного поводження з тваринами та захисту їх від жорстокого поводження.
4.22.5. Виготовлення та розміщення соціальної реклами (інформаційних носіїв, стендів, листівок, відео- та аудіо роликів).
4.22.6. Участь в інформаційних кампаніях та культурно–масових заходах із залученням засобів масової інформації.
4.22.7. Проведення консультацій з населенням стосовно опіки над безпритульними тваринами, що перебувають на території міста.
4.22.8. Пропаганду гуманного поводження з безпритульними тваринами у засобах масової інформації.
4.22.9. Активізацію роботи щодо притягнення власників тварин до адміністративної відповідальності за порушення правил їх тримання.
5. Заходи з реалізації Програми

Завдання та найменування заходу
Відповідальний виконавець/
розпорядник коштів
Термін виконання
Джерело фінансування
Придбання корму, ветеринарне обслуговування, ідентифікація тварин притулку “Милосердя“,
купівля спецодягу
Притулок “Милосердя“
Постійно
Міський бюджет
м. Львова
Заходи з відлову безпритульних тварин, їх кастрації та стерилізації, підбір трупів тварин, обладнання території ЛКП “Лев“ відео наглядом, придбання транквілізаторів, дезінфікуючих та інших лікарських препаратів (у тому числі вакцини проти сказу), проведення лабораторних досліджень з виявлення інфекційних захворювань тварин, стерилізація
ЛКП “Лев“
Постійно
Міський бюджет
м. Львова
Створення та ведення бази даних
безпритульних тварин (відповідно до присвоєних ідентифікаційних номерів), проведення заходів з ідентифікації тварин (чіпування)
ЛКП “Лев“
Постійно
Міський бюджет
м. Львова
Проведення тематичних лекцій, семінарів, круглих столів та конференцій
ЛКП “Лев“
Постійно
Власні кошти
Видання та розповсюдження тематичних друкованих видань: буклетів, плакатів, пам’яток для проведення просвітницької роботи серед мешканців міста
ЛКП “Лев
Постійно
Власні кошти
Виготовлення та розміщення
соціальної реклами (інформаційних носіїв, стендів, листівок, відео- та аудіо-роликів)
ЛКП “Лев“
Постійно
Власні кошти
Створення та підтримка тематичної веб-сторінки у мережі Інтернет
ЛКП “Лев“
Постійно
Власні кошти
6. Організація контролю за ходом виконання Програми

6.1. Контроль за виконання Програми відповідно до своїх повноважень забезпечує управління житлового господарства департаменту житлового господарства та інфраструктури.
6.2. Громадські організації, статутною метою діяльності яких є охорона та захист тварин, мають право перевіряти поводження з тваринами будь-якими юридичними та фізичними особами. З метою здійснення догляду та прилаштування безпритульних тварин фізичні особи та представники громадських організацій по охороні та захисту тварин мають право безперешкодно відвідувати територію ЛКП “Лев“ у порядку, передбаченому статутом підприємства.
6.3. У разі виявлення випадків жорстокого поводження з тваринами громадські організації по охороні та захисту тварин мають право ставити перед відповідними органами питання про відбирання тварини, накладення стягнень на винних осіб.
6.4. Виконавчі органи міської ради всебічно сприяють фізичним особам та громадським організаціям, метою діяльності яких є охорона та захист тварин.
6.5. ЛКП “Лев“ у своїй діяльності активно співпрацює із засобами масової інформації та може створювати на своїй сторінці у мережі Інтернет фотобазу тварин з метою подальшого знаходження їм господаря.
6.6. Забороняється вилов безпритульних тварин окремими громадянами.
7. Очікувані результати виконання Програми

7.1. У результаті виконання Програми очікується:
7.1.1. Зменшення чисельності безпритульних тварин.
7.1.2. Підвищення рівня безпеки і комфортності середовища існування людини та тварин.
7.1.3. Забезпечення суспільного спокою і підвищення моральності.
7.1.4. Поліпшення естетичного вигляду м. Львова.
7.1.5. Зниження витрат на епідеміологічні заходи й лікування населення.
7.1.6. Зменшення засмічення довкілля продуктами життєдіяльності тварин і зниження витрат відповідних комунальних служб.
7.1.7. Зниження аварійності на дорогах.
7.1.8. Забезпечення ефективного використання бюджетних коштів на заходи щодо регулювання чисельності безпритульних тварин.
7.1.9. Формування гуманного ставлення до тварин, що знаходяться поруч з людиною.
7.1.10. Створення бази даних безпритульних тварин.Секретар ради

Віза:Депутат міської ради В. Гірняк