Львівська міська рада

//
Протокол громадських слухань проекту будівництва готельного комплексу на розі вулиць Краківської-ВірменськоїГромадські слухання були проведені 12 січня 2009 року у приміщенні актового залу Львівської організації Спілки Архітекторів України, м.Львів, вул.Підвальна, 4

Для участі у громадських слуханнях зареєструвались 42 учасники.

На громадських слуханнях виступили:
Ю.Лукашевський, начальник відділу громадського партнерства управління «Секретаріат ради»
Організація, програма та регламент проведення громадських слухань.

Ю.Криворучко, начальник управління архітектури департаменту містобудування.
Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино» м. Люксембург, автор ескізного проекту.
Представлення проекту готельного комплексу на розі вулиць Краківської-Вірменської.

В ході обговорення проекту учасниками слухань були висловлені наступні зауваження та пропозиції:

М.Долинська, президент Товариства шанувальників Львова:
Чи використовувалися виконавцями проекту при його розробці міжнародні документи, в тому числі документи ЮНЕСКО?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Бюро, як учасник міжнародного архітектурного конкурсу, мало змогу ознайомилися із його умовами, історико-архітектурними плануваннями, археологічними даними території під майбутню забудову тощо. Розробляючи проект будівництва, бюро врахувало ці особливості та дотрималося визначених конкурсом умов. Крім того, Бюро має практику забудови в історичному середовищі ЮНЕСКО в містах Західної Європи.

Ю.Волощак, архітектор:
Що даним проектом пропонується робити нижче рівня землі, і як буде використовуватись цей простір? Чи авторам проекту була доступна стара фотографія кварталу, де планується реалізовувати даний проект?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Щодо фотографії, то ми її бачимо вперше. Що стосується підвальної частини, то проектом її не планується рухати. Концепція забудови передбачає консервацію цих підвалів, а згодом з трасування фундаментів, які там знаходяться.

І.Сварник, історик:
Археологічні дослідження проводилися на незначній частині території, на якій планується забудова, чи в такому разі буде можливість доступу ведення археологічних робіт?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Проектом передбачається, що перший поверх будівлі буде піднесено колонами на 3-4 м. над рівнем землі, тому проведення археологічних робіт є можливим.

В.Балаж, архітектор:
Запропонований проект є досить агресивним. Зокрема у Львові ніде немає ламаних фасадів будинків, тому проект є нетиповим та неприйнятним для архітектури міста, оскільки дисонуватиме із існуючою поряд забудовою.

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Членування нового тіла споруди відповідає старій парцеляції, разом з тим сприймається як один цілісний об’єкт. Різноколірність парцелюй була б певним обманом. Тут розроблена ідея запроектувати фонову архітектуру, яка б була фоном для прекрасної історичної архітектури.

В.Кубіцький, архітектор:
Чи не є монолітність всієї споруди переважаючою зважаючи на інші будинки з довжиною 15 м. Чи були інші варіанти представлення фасаду? Чи були в конкурсі умови щодо тимчасового паркування машин, і як проектом вирішується дане питання?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
В умовах конкурсу було зазначено про важливість історичної субстанції, яка там існує, і ми виконуючи проект дотримувалися тієї ж думки. Інші варіанти фасаду не були підтримані нами. Головною була ідея запроектувати простий об’єкт без домінування з архітектурою розміщеною поряд.
Щодо паркування авто, то я є противником розміщення підземних гаражів в центральній частині міста, оскільки будь-яка форма гаражу притягує машини. Позитивною є ідея відмовлення від підземних паркінгів і протягування в центральну частину міста додаткового автотранспорту.

М.Рибенчук, архітектор:
Проект не є кращим серед тих, що приймали участь у конкурсі. Свою книгу ви розпочинаєте із житлової забудови, зокрема щодо важливості архітектурного образу як такого. І там, і в даному випадку, ви використовуєте як матеріал для фасаду - необроблений камінь. Для Львова цей матеріал не є характерним, а тому це питання потрібно доопрацьовувати. Доопрацювання потребує і фасадна частина будівлі, запропонована авторами. Лицьова частина споруди мала б співпадати, а не виходити за червоні лінії історичної планувальної системи, яка є характерною для історичного середовища міста.

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Львів – історичне місто, збудоване європейцями. Місто, яке заморожує розвиток – вмирає. Метою було запроектувати нову презентаційну споруду для Львова.
Дуже складно з дрібно-парцельного членування запроектувати готель як цілісний об’єкт. Збереження структури історичної парцеляції та історичних фундаментів має важливе значення. Подвіря доступне для громадськості Львова. Збережено прохід з вул. Краківської до вул. Вірменської. Створена атмосфера внутрішнього дворику, що є характерним ля м. Львова. У проекті також передано членування вікон, що існувало в старих будинках довкола.
Наскільки вдалим є вирішення – судити громадськості.

К.Присяжний, реставратор:
Чи Львів є таким поганим без цієї споруди?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Львів прекрасний в будь-якому випадку, чи з цією спорудую чи без неї.
В архітектурі є так, що добра архітектура або подобається або не подобається. Все, що не викликає емоцій є між ними і нецікаве.

І.Гнесь, декан інституту архітектури НУ «Львівська Політехніка»:
Проектом пропонується, що камінь, який йде на фасаді буде поступово переходити в дах? У такому разі як відбуватиметься відвід води чи танення води від снігу?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Планується, що дах буде двохшаровим. З верху буде камінь, як декорація, а нижче буде йти дах як відвід води. Питання танення снігу потребує технологічних вирішень на наступних стадіях проектування для відводу снігу. Запроектований дах готелю нагадує даховий ландшафт з старої фотографії.

Ю.Волощак, архітектор:
Йшлося про те, що одним з матеріалів для будівництва споруди буде використовуватися пісковик. У пояснювальній записці також зазначено, що з часом цей камінь має стати чорним, впродовж якого часу це відбудеться?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Символіка будинку – пам’ятник каменю, з якого побудований Львів. Важливим є зв'язок матеріалу із субстанцією старого (центральної частини історичного міста).
У нас була змога подивитися на такі будинки, там використовувався вапняк. У нашому ж каталозі, як ви могли ознайомитися, ми працюємо із каменем. Щодо самого вибору каменю для проекту, то це питання до обговорення.
Варто відзначити, що однією із умов, було використання місцевого матеріалу місцевих кам’яних кар’єрів. Завдяки використанню місцевого каменю відбувається оживлення місцевих кам’яних кар’єрів.

М.Долинська, президент ТШЛ:
Як буде вести себе такий камінь на даху?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Так само, як черепиця чи цегла, камінь буде жити.

Ю.Волощак, архітектор:
Яким способом буде облицьовуватися камінь?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Це буде подвійний фасад. Передбачається, що залізобетонним буде тільки каркас будівлі. Щодо облицювання, то це буде звичайна декорована кладка каменем (з вентильованим фасадом), в такий спосіб виникне текстура того фасаду.

О.Рибенчук, архітектор:
Як враховувалися висновки журі щодо зменшення агресивності споруди? Як це враховано в даному проекті?

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Даний проект є лише попереднім, в процесі його реалізації може відбуватися його вдосконалення. Однак кардинальних змін з нашого боку не передбачається вносити.
Відбудова старого – фальшування. Проект – нова інтерпретація історичної ситуації, що склалася.

Ю.Волощак, архітектор:
Проект є «антитектонічним». Щодо кольору фасаду, то за кілька років він стане або зеленим від моху, як надгробки на Личакові, або облущить своє кам’яне облицювання, як новий ЦУМ. Такий проект більш підходить для будівництва в нових районах міста. Питання щодо використання виду матеріалу для будівлі має бути добре вивченим. Не прийнятними є ламаний фасад, відсутність лінії карниза. Підвальні приміщення, які пропонується засипати, можна зберегти для використання, і для цього потрібно зробити дослідження, можна провести гідроізоляцію. Крім того ці підвали збудовано у XVI ст., тому їх не можна засипати.

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
Процес старіння каменю, як процес старіння людського організму – символізує плинність життя (філософія проекту).

І.Сварник, історик:
Втручаючись в історичне середовище, потрібно керуватися законодавством про охорону культурної спадщини. Даний проект, щодо умов передбачених конкурсом, витриманий лише в частині висотності будівлі. Основними недоліками проекту є невизначеність парцеляції, пропорцій та структури будівлі. Запроектована будівля утворює зону дисгармонії з іншими об’єктами історичного середовища. Використання колон між холом та першим поверхом є неприйнятним, будинок має стояти виключно на землі.

Г.Германн, представник Бюро «Германн і Валентино»:
У проекті розвинута несуча структура у вигляді несучої плити, завдяки чому нове будівництво не вступає в безпосередній зв'язок з історичною субстанцією. Об’єкт піднятий над рівнем першого поверху. Нове будівництво відокремлено від історичного середовища. «Підвальні поверхи» зберігаються, у них не втручаються стіновими конструкціями.

М.Долинська, президент ТШЛ:
Щодо законодавства про охорону культурної спадщини, то є ціла низка вітчизняних законів та міжнародних актів, яких потрібно дотримуватись. Авторських підхід до парцеляції імпонує лише на теоретичному рівні. Щодо планувальної структури, то для Львова є характерною прямокутно-перехресна планувальна системи з єдино визначеними червоними лініями, а тому ламаний фасад не доцільно використовувати, оскільки він не передає парцеляції.

А.Татарський, представник ЦППД «СІМ»:
Дані громадські слухання проведені з порушенням процедури (ст.9 ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в частині термінів повідомлення про дату проведення слухань та оприлюднення матеріалів), часу їх проведення, поширення матеріалів слухань, а отже не можуть бути визнані такими, що відбулися. Висловлено вимогу щодо повторного проведення слухань не раніше як за два тижні після оприлюднення на інтернет-сторінці міської ради проектної документації, містобудівних обґрунтувань та копій всіх необхідних дозвільних документів, зокрема передбачених ЗУ «Про охорону культурної спадщини». Звернуто увагу на те, що ЦППД «СІМ», отримав відповідь на запит до Державної служби з питань національної культурної спадщини про те, що матеріали стосовно будівництва готельного комплексу на розі вулиць Краківської та Вірменської у м.Львові на розгляд відповідного органу не надходили.

Ю.Лукашевський, начальник відділу громадського партнерства управління «Секретаріат ради»,
Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регулює процедуру проведення громадських слухань виключно щодо проектів регуляторних актів. Проект будівництва даного об’єкту, жодним чином не є регуляторним актом. Громадські слухання щодо проекту будівництва готельного комплексу на розі вулиць Краківської – Вірменської проводились виключно з ініціативи архітектора проекту та управління архітектури міської ради, адже на етапі ескізного проекту процедура громадських слухань є необов’язковою. Метою даних слухань було надати можливість архітекторам, представникам громадських організацій та ЗМІ ознайомитись із авторською ідеєю відомого європейського архітектора, задати запитання та висловити власні думки та пропозиції. Якщо інвестор прийме рішення будувати згідно презентованого на слуханнях проекту та буде розроблено містобудівну документацію, то відповідно до чинного законодавства будуть проведені ще одні громадські слухання.

В.Кубіцький, архітектор: В цілому запропонована концепція є позитивною для Львова. Підхід є таким, який відображає історичне середовище міста, можливо він є противагою радянській помпезності. Переш ніж даний проект буде остаточно погоджений, мають бути надані відповідні висновки та погодження відповідних органів на предмет дотримання законодавства про охорону культурної спадщини.Голова громадських слухань,
начальник управління архітектури
департаменту містобудування Ю.КриворучкоСекретар громадських слухань,
начальник відділу громадського партнерства
управління «Секретаріат ради» Ю.Лукашевський

Додаток
до протоколу громадських слухань
проекту будівництва готельного комплексу
на розі вулиць Краківської-Вірменської


Письмові пропозиції:
Василь Петрик, к.арх., доц. каф.РРАК НУ "Львівська політехніка"

· Проект виконаний на підставі конкурсних умов, вимоги яких не узгоджуються з нормами українського пам’яткоохоронного законодавства та не затверджені Державною службою з питань національної культурної спадщини (хоча, в склад журі конкурсу під №9 введений М.М.Кучерук).
  · В проекті не дотримані вимоги ДБН-360-92 щодо режиму містобудівної діяльності на території охоронних зон пам’яток архітектури та заповідників (п.11.10 та п.11.10прим.).
   · Пропонований архітектурний об’єм та образне вирішення фасадів є агресивним втручанням у заповідне історико-архітектурне середовище центру Львова.
    · Проект не може бути рекомендований до подальшої розробки.
     · Управлінню архітектури та містобудування при подальшій роботі з інвестором необхідно чітко дотримуватись режимів охорони заповідної території та чинного пам’яткоохоронного законодавства (зокрема щодо вимог з відтворення втраченої забудови) та державних норм.

     Письмова інформація прес-служби Центру правових та політичних досліджень «СІМ»
     Інформація викладена у формі двох прес-релізів, суть пропозицій зазначених в інформації зазначена в основній частині протоколу. Повний текст даної інформацієї можна завантажити:Додаток_1_1.pdf Додаток_1_2.pdfабо отримати у відділі громадського партнерства управління "Секретаріат ради" за адресою: пл. Ринок, 1, каб. 539.
     << Попередня     Наступна >>


     Відділ громадського партнерства
     Тел., факс 297-57-63,
     civicpartner@city-adm.lviv.ua
     Назад