УКРАЇНА


ЛЬВІВСЬКА МІСЬКА РАДА

Рішення165


від 02/23/2018

Про затвердження Стратегії розвитку громади Рясного




Керуючись Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні“, з метою забезпечення сталого розвитку м. Львова через підтримку і розвиток локальних громад виконавчий комітет вирішив:


1. Затвердити Стратегію розвитку громади Рясного (додається).
2. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови з питань розвитку.



Львівський міський голова А. Садовий


Додаток

Затверджено
рішенням виконкому
від 23.02.2018 № 165


СТРАТЕГІЯ
розвитку громади Рясного


Стратегічне планування – це системний шлях до управління змінами й досягнення консенсусу у громаді. Мета Стратегії розвитку громади Рясного (надалі – Стратегія) полягає у визначенні стратегічних цілей, пріоритетів, напрямів і конкретних проектів, які сприятимуть забезпеченню оптимально сприятливих та ефективних умов для економічного, просторового, духовного, естетичного, соціального розвитку кожної людини зокрема, і локальної громади у цілому, через вирішення найважливіших завдань розвитку громади.
1. Аналіз поточної ситуації

1.1. Історична та географічна довідки.
Рясне – це мікрорайон м. Львова, розташований на північно-західній околиці міста у Шевченківському районі. Знаходиться на місці колишнього села Рясна (згодом Рясна-Польська), яке було засноване у 1433 році на землях Львівського архиєпископства. До м. Львова село було приєднане 9 березня 1988 року. Поділяється на два житлових мікрорайони (масиви) Рясне-1 і Рясне-2, у свою чергу у Рясному-1 виділяється мікрорайон Камянка, розташований найближче до центру міста.
Населення і площа (станом на 2017 рік):
Рясне-1: населення – 21,0 тис. осіб, приблизна площа – 2,1 кв. км.
Рясне-2: населення – 7,5 тис. осіб, приблизна площа – 1,37 кв. км.
1.2. Інфраструктура.
Інтенсивна багатоповерхова забудова житлового масиву розпочалась у 1970-х роках, коли на території села розгорнулося будівництво заводів “Електрон“, “Автонавантажувач“, “Львівсільмаш“. Більшість багатоповерхівок Рясного-1 та Рясного-2 були споруджені як відомче житло цих підприємств. У районі поєднується багатоповерхова забудова 1970-2000-х років. Частина вулиць району є неканалізованими. У межах мікрорайону діє дві залізничні станції – Клепарів та Рясна. Центральна вулиця мікрорайонів Кам’янки та Рясного-1 – це вул. Т. Шевченка, яка є єдиним сполучним вузлом між мікрорайоном Рясне та іншими районами м. Львова та на якій розташований проблемний залізничний переїзд. Центральною вулицею Рясного-2 є вул. І. Величковського. Сучасна забудова району залежить від приватних забудовників.
1.3. Транспорт.
У районі курсують автобуси таких маршрутів: 6А, 11, 12, 30, 50, 49, 131, 217А, однак частими є скарги від мешканців щодо їх курсування. Через район проходить велодоріжка, яка поки не є суцільною, переривається.
1.3.1. Комунальні служби та підприємства:
Мікрорайони Рясне-1 та Рясне-2 обслуговують Львівські комунальні підприємства “Рясне-402“ та “Рясне-403“ відповідно.
Є одне дільничне відділення поліції (працює 2 год. 2 рази в тиждень), знаходиться на вул. І. Величковського, також є відділення поштового звязку та відділення “Ощадбанку“, крамниця “Книги“ (вул. Т. Шевченка, 374). У цьому будинку створено Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).
1.4. Торгівля.
Діють два ринки та супермаркети мереж “Сільпо“ (Рясне-1), “Рукавичка“ (Рясне-1), “Вопак“ (Рясне-2) та інші.
1.5. Медицина.
У Рясне знаходяться такі медичні заклади:
- на вул. Т. Шевченка, 358-Б та на вул. Т. Шевченка, 366 – амбулаторія сімейної медицини;
- на вул. Т. Шевченка, 313 – філіал поліклінічного відділення 3-ї міської комунальної лікарні (колись відомча поліклініка ДП “Електрон“);
- на вул. І. Величковського, 30-А – амбулаторія сімейної медицини.
1.6. Освіта.
1.6.1. У районі функціонують такі освітні заклади:
1.6.1.1. Мікрорайон Кам’янка:
- НВК школа-садок № 38 (на вул. Порічковій, 4-А), бібліотека-філія № 31 ЦБС для дорослих (на вул. Т. Шевченка, 270-А);
- Львівське вище професійне училище транспортних технологій та сервісу Національного транспортного університету (на вул. Ожиновій, 5).
1.6.1.2. Мікрорайон Рясне-1:
- СЗШ № 92 (на вул. Т. Шевченка, 390);
- НВК школа-садок № 94 (на вул. Брюховицькій, 99);
- ДНЗ № 147 (на вул. Т. Шевченка, 380).
1.6.1.3. Мікрорайон Рясне-2:
- СЗШ № 100 (на вул. І. Величковського, 58);
- дитячий садок № 184 “Лісова казка“ (на вул. І. Величковського, 12).
1.7. Культура.
У сфері дозвілля Рясного можна виділити такі активності:
- вул. Т. Шевченка, 350-Б – колишнє приміщення будинку “Просвіти“ – планується створення медіатеки;
- вул. Т. Шевченка, 370-А – до 2000 року діяла школа естетичного виховання при дитячому садку “Веснянка“. Сьогодні це приміщення займають приватна пекарня, фітнес-клуб “FitCurves та діагностичний центр “Медіс“. У приміщенні колишнього дитячого садочка (на вул. Т. Шевченка, 370-А) знаходяться родинний центр “Рясне“ (цілий спектр різних занять від гімнастики, боксу, танців до малювання та англійської), також “Спортленд“ (танці, гімнастика для дітей і підлітків); “FitCurves“ (аеробіка для підлітків-дорослих);
- у НВК школі-садку № 38 – працюють секції карате, шахи, футбол;
- у СЗШ № 92 – працюють футбольний гурток “Pride“, басейн (на його базі сімейний клуб “Зернятко“), секції східного бойового мистецтва, бойового гопака, спортивного орієнтування, заняття з фортепіано;
- у НВК школі-садку № 94 – гурток бальних танців;
- у приміщенні заводу “Електрон“ (на вул. Т. Шевченка, 313) – працюють школа англійської мови для дітей “HelenDoron, “Бейбіклаб, студія танців “Карамель“, є критий спортзал, де можна грати у міні-футбол, хокей, великий теніс;
- на вул. Т. Шевченка, 317 – працюють спортивний клуб “Іпон“, дзюдо, теніс, тренажери;
- у приміщенні на вул. Т. Шевченка, 350-А – працює фітнес-центр “Формула краси“;
- у СЗШ № 100 (на вул. І. Величковського, 58) – проводяться заняття з малювання, заняття на базі філіалу музичної школи № 7, працює вокально-хореографічний ансамбль “Вишиванка“.
1.8. На території мікрорайону Рясне можна виділити такі сакральні споруди:
- Церква Святих апостолів Петра і Павла (на вул. І. Лукасевича, 15);
- Церква Найсвятішого Серця Христового (на перетині вул. Диктової та вул. І. Фещенка-Чопівського);
- Церква Різдва Пресвятої Богородиці (на вул. Т. Шевченка, 205);
- Церква Пресвятої Трійці (на вул. Т. Шевченка, 311-А);
- Церква Святого Василія Великого та Блаженного Олексія (на вул. Т. Шевченка, 388);
- Церква Пресвятої Євхаристії (на вул. І. Величковського, 1);
- Церква преподобних Іова та Амфілохія Почаївських (на вул. І. Величковського);
- Храм Покрови Пресвятої Богородиці (на вул. І. Величковського, 50/13);
      - Костел Божого Милосердя (на вул. Брюховицькій, 119).
2. Візія

Рясне – зручний та комфортний район, який має потенціал для інтегрованого розвитку та побудови стійких принципів подальшого розширення.
Мікрорайон Рясне – це простір, який розвивається відповідно до потреб та запитів мешканців, які спільно із владою створюють позитивні умови для втілення актуальних та інноваційних проектів на благо району.
Відбувається постійне формування громадських просторів, які є територією згуртування громади. Комфортність життя мешканців району визначається якісною транспортною системою, достатньою кількістю освітніх установ та закладів спортивної спрямованості.
3. SWOT-аналіз

3.1. Сильні сторони: зелені зони (ліс), велоінфраструктура (наявність велодоріжок), населення (велика кількість молоді, сімей, компактність заселення), промисловість (наявність індустріальних споруд та інфраструктури колишніх промислових заводів), транспорт (кінцева зупинка, відсутній активний рух машин), наявність водойм (наприклад, озеро з качками), спорт (клуби, стадіон на Кам’янці), освіта, наявність вільної від забудови території.
3.2. Слабкі сторони: відсутність публічного простору (місця для дозвілля та розвитку дітей, молоді, дорослих), відсутність сміттєвих урн, відсутність місць для вигулу собак, неосвітленість території, поганий стан міжбудинкових доріжок і прибудинкових хідників, необладнаний перехід через залізничну колію, відсутність кінцевої зупинки у мікрорайоні Рясне-1, єдине транспортне сполучення з центром, відсутній комунальний електротранспорт, сморід від асфальтного та інших заводів, неканалізовані вулиці, паркування на газонах, відсутність візитної картки району, недостатня кількість дитячих садочків, недостатня кількість культурної інфраструктури.
3.3. Громада виокремила такі можливості: природні зони відпочинку, використання вільного простору (створення спортивного поля), компактність – швидке вирішення проблем, розвиток велоруху і покращення велоінфраструктури, створення індустріального парку і розвиток відповідних розваг – джампінг та картинг, створення альтернативної дороги, можливість залучення до фінансування підприємців.
3.4. Виявлені загрози: велика кількість осіб з девіантною поведінкою (наркоманія, алкоголізм), засміченість території району (ліс), пасивність мешканців на етапі змін (феномен відчуження), відсутність паркінгу (паркування на газонах), недостатня освітленість території, забруднена екологія району (горить торф), через відсутність плану розвитку району – загроза хаотичної забудови без відповідної інфраструктури, транспортний колапс через єдину дорогу, менталітет населення, бездомні собаки.

4. Пріоритети

4.1. Пріоритет № 1: “Розвинений транспорт та інфраструктура району“.
Принциповим є вирішення проблеми однієї дороги, що сполучає мікрорайон Рясне з іншими районами м. Львова. У свою чергу, будівництво альтернативної дороги дозволить прокласти трамвайну або тролейбусну лінії. Збільшення кількості маршрутів та створення однієї кінцевої зупинки в мікрорайоні Рясне-1 дозволить розвантажити пасажирський потік, до якого, окрім мешканців мікрорайону, додаються жителі ближніх сіл. Облаштування та збільшення кількості зупинок також допоможе покращити транспортну інфраструктуру, особливо у мікрорайоні Кам’янка. Ремонт вулиці Т. Шевченка, на периметрі дороги Кам’янка-Рясне-1, дозволить продовжити вже частково прокладену велодоріжку. Принциповим питанням залишається обладнання пішохідного переходу через залізницю між мікрорайонами Рясне-1 та Рясне-2, адже альтернативний пішохідний перехід над залізницею – це міст, який виконує роль швидкісної траси для виїзду з міста, тому зараз є незручним для пішоходів.
4.2. Пріоритет № 2: “Широка пропозиція для дозвілля: культура, рекреація, освіта, спорт“.
У районі Рясне майже немає місць для дозвілля дітей, молоді та дорослих. Невелика кількість державних гуртків та трохи більша мережа приватних закладів не покривають потреб населення району. Через стрімкий розвиток району, особливо Рясне-2, відчувається брак дошкільних закладів освіти (дитячих садочків). У районі слабо розвинена спортивна інфраструктура. Окрім бібліотеки в мікрорайоні Кам’янка, яка знаходиться у непридатному для функціонування стані, немає закладів культури. Незайнятість молодого населення та неможливість реалізувати себе є однією з причин збільшення кількості людей з девіантною поведінкою.
4.3. Пріоритет № 3: “Громадські простори“.
У районі Рясне нерозвинені громадські простори, що стало наслідком несистемної забудова району Рясне, внаслідок хаотичного будівництва житла для працівників заводів у часи Радянського Союзу, та подальша відсутність генерального плану розвитку району. Проте у району є великий потенціал до створення якісних громадських просторів, як між багатоповерховою забудовою, так і за її межами у прилеглих лісосмугах. Серед найпоширеніших пропозицій є створення скверів, прогулянкових маршрутів, облагородження зон рекреації, алеї, літні сцени, скейт-парки тощо.

5. Проекти

5.1. Розвинений транспорт та інфраструктура району:
5.1.1. Будівництво проектованої вулиці від вул. Суботівської до мікрорайону Рясне.
5.1.2. Збільшення кількості транспортних засобів на маршрутах зі сполученням до усіх лікарень та автостанцій, з кінцевою зупинкою хоча б одного маршруту в Рясне-1, завершення кінцевої зупинки в Рясне-2.
5.1.3. Будівництво тролейбусної лінії: вул. Суботівська – Рясне-2, Рясне – просп. В. Чорновола.
5.1.4. Продовження каналізування вулиць (Брюховицької, Ряснянської, Прилбицької, Ніла Хасевича, Ю. Яновського, М. Бажана, Кам’янки, Є. Чикаленка, Диктової, І. Фещенка-Чопівського).
5.1.5. Капітальний ремонт міжквартальних доріг та хідників (вул. Т. Шевченка за №№ 358-Б – 388 (до початку ринку), 396; вул. І. Величковського за №№ 4-6 (міжквартальна дорога), 10 (до садочка), 40, 44, вул. Маршалківка).
5.1.6. Капітальний ремонт вулиць (вул. Динівської та провулку між вул. Т. Шевченка, 320 та вул. Брюховицькою, 99 для розвантаження сполучення між вул. Ряснянською та вул. Брюховицькою, міжквартальна дорога на вул. І. Величковського, 4, вул. О. Лушпинського, вул. Розлогій).
5.1.7. Будівництво нового та ремонт існуючого шляхопроводу на перехресті вул. Т. Шевченка – вул. о. Омеляна Ковча.
5.1.8. Облаштування транспортних зупинок на Кам’янці.
5.2. Широка пропозиція для дозвілля (культура, рекреація, освіта, спорт):
5.2.1. Створення медіатеки у Рясному.
5.2.2. Відновлення спортивного поля (у тому числі виготовлення ПКД на капітальний ремонт спортивного майданчика) біля СЗШ № 92 в Рясне-1, у тому числі з вуличними тренажерами.
5.2.3. Створення спортивної інфраструктури біля СЗШ № 100 (капітальний ремонт спортзалу, облаштування футбольного поля, басейну) у Рясне-2.
5.2.4. Створення скейт-парку біля початкової школи у Рясне-2.
5.2.5. Встановлення вуличних тренажерів (на вул. І. Біберовича, 9).
5.2.6. Створення центру творчості дітей та юнацтва (пропоновані місця: вул. Порічкова, 15, вул. Т. Шевченка, 370, вул. І. Біберовича, 9).
5.2.7. Створення дитячо-спортивних майданчиків (на вул. Т. Шевченка за №№ 334, 340, 358/360, 140, 380-392).
5.2.8. Ремонт школи № 38 (благоустрій території: замощення бруківкою подвір’я перед школою, облаштування стадіону, дитячо-спортивного майданчика, облаштування огорожі території школи).
5.2.9. Капітальний ремонт приміщень НВК № 38 з метою відновлення двох груп для дітей.
5.2.10. Капітальний ремонт санвузлів СЗШ № 100.
5.2.11. Капітальний ремонт системи гарячого водопостачання ДНЗ “Лісова казка“.
5.2.12. Будівництво спортивного майданчика на вул. І. Величковського, 10.
5.2.13. Щорічний ремонт існуючих дитячих та спортивних майданчиків.
5.2.14. Благоустрій території біля СЗШ № 100.
5.2.15. Облаштування території і дитячо-спортивних майданчиків біля будинків на вул. Т. Шевченка за №№ 322, 338, 346.
5.2.16. Музична школа в Рясне-2.
5.3. Громадські простори.
5.3.1. “Рясна алея“ – перший громадський простір у мікрорайоні Рясне-1 (вул. Генерала О. Алмазова).
5.3.2. Сквер для відпочинку та дозвілля “Кам’янка“.
5.3.3. Місце для вигулу та дресируванню собак на Кам’янці.
5.3.4. “Перший громадський простір в Рясне-2“ (вул. І. Величковського, біля початкової школи).
5.3.5. Облагородження зеленої відпочинкової зони між вул. О. Лушпинського та вул. Маршалківкою.
5.3.6. Ремонт та благоустрій площі позаду зупинки громадського транспорту, поруч з вул. Т. Шевченка, 358.
5.3.7. Скейт-парк в Рясне.
5.4. План реалізації проектів наведено у таблиці 1.


Таблиця 1

План реалізації проектів


№№ з/п
Назва проекту
Термін реалізації (роки)
Відповідальний
Міський бюджет
м. Львова та інші
джерела
фінансування,
млн. грн.
1.
Будівництво проектованої вулиці від
вул. Суботівської до мікрорайону Рясне-1
2019-2023
Заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства
300-400
2.
Будівництво тролейбусної лінії:
вул. Суботівська Рясне-2
2021-2023
Заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства
Буде відомо після будівництва вул. Суботівської і розробки проектно-кошторисної документації
3.
Збільшення кількості маршрутів зі сполученням до всіх лікарень та автостанцій, з кінцевою зупинкою хоча б одного маршруту у Рясне-1, завершення кінцевої зупинки у Рясне-2
2019-2021
Директор департаменту житлового господарства та інфраструктури
Оптимізація маршрутів буде здійснюватись після введення електронного квитка
4.
Продовження каналізування вулиць (Брюховицької, Ряснянської, Прилбицької, Ніла Хасевича, Ю. Яновського, М. Бажана, Кам’янки, Є. Чикаленка, Диктової,
І. Фещенка-Чопівського, Сотника В. Панаса)
2018-2024
Заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства, директор департаменту житлового господарства та інфраструктури
61,5
5.
Капітальний ремонт вулиць, міжквартальних доріг та хідників (щорічно)
2018-2023
Голова Шевченківської районної адміністрації
У межах титульного списку щороку
6.
Будівництво нового та ремонт існуючого шляхопроводу на перехресті вул.
Т. Шевченка – вул. о. Омеляна Ковча
2018-2020
Директор департаменту житлового господарства та інфраструктури
Буде відомо після розробки проектно-кошторисної документації
7.
Капітальний ремонт спортивного майданчика та відновлення спортивного поля біля СЗШ № 92 у Рясне-1
2018-2020
Директор департаменту гуманітарної політики
0,03
8.
Створення спортивної інфраструктури біля СЗШ № 100 (спортивний майданчик, капітальний ремонт спортзалу, облаштування футбольного поля, басейну)
у Рясне-2
2018-2020
Директор департаменту гуманітарної політики
1
9.
Створення дитячо-спортивних
майданчиків (вул. Т. Шевченка, 320, 334 (вул. Річицька), 340, 358/360, 140, 408,
І. Величковського, 6, 10)
2018-2023
Директор департаменту гуманітарної політики
Близько 5
10.
Створення медіатеки у Рясне
2018
Заступник міського голови з питань розвитку
На стадії відкриття
11.
Ремонт школи № 38 (благоустрій території: замощення бруківкою подвір’я перед школою, облаштування стадіону, облаштування огорожі території школи)
2018-2020
Директор департаменту гуманітарної політики
0,68
12.
Капітальний ремонт бібліотеки-філії № 31 ЦБС для дорослих
2020-2021
Заступник міського голови з питань розвитку
Буде відомо після розробки проектно-кошторисної документації
13.
Створення скейт-парку біля початкової школи у Рясне-2
2022-2023
Голова Шевченківської районної адміністрації
0,5
14.
Створення центру творчості дітей та юнацтва (пропоновані місця вул. Порічкова, 15, вул. Т. Шевченка, 370 ,
вул. І. Біберовича, 9)
2022-2023
Заступник міського голови з питань розвитку
Буде відомо після розробки проектно-кошторисної документації
15.
Будівництво торгово-розважального центру (резервування території, пошук інвестора)
2023
Голова Шевченківської районної адміністрації
За кошти інвестора
16.
“Рясна алея“ перший громадський простір у мікрорайоні Рясне-1 (вул. Генерала
О. Алмазова)
2018-2019
Голова Шевченківської районної адміністрації
1,282
17.
“Перший громадський простір в Рясне-2“
(вул. І. Величковського, біля початкової школи)
2018-2019
Голова Шевченківської районної адміністрації
2
18.
Ремонт та благоустрій площі позаду зупинки громадського транспорту поруч з
вул. Т. Шевченка, 358
2018-2019
Голова Шевченківської районної адміністрації
2,168
19.
Сквер для відпочинку та дозвілля
“Кам’янка“
2018-2020
Голова Шевченківської районної адміністрації
Близько 1,5
20.
Місце для вигулу та дресирування собак на Кам’янці
2018
Голова Шевченківської районної адміністрації
У рамках облаштування скверу “Кам’янка“
21.
Облагородження зеленої відпочинкової
зони між вул. О. Лушпинського та вул. Маршалківкою
2021-2022
Голова Шевченківської районної адміністрації
1
22.
Ремонт вул. Т. Шевченка
2020-2021
Заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства
170
23.
Поліклінічне відділення у Рясне-1
2020-2021
Директор департаменту гуманітарної політики
10
24.
Новий ДНЗ/нові групи
2020-2023
Директор департаменту гуманітарної політики
Буде відомо після розробки проектно-кошторисної документації


6. Реалізація та моніторинг

6.1. Реалізація та моніторинг проектів буде здійснювати робоча група – новостворений орган, до складу якого будуть входити:
6.1.1. Депутати Львівської міської ради від Рясного.
6.1.2. Представники профільних підрозділів Львівської міської ради, відповідальні за реалізацію проектів.
6.1.3. Представники громади Рясного.
6.2. Склад робочої групи не повинен перевищувати 15 осіб і буде затверджуватися на першому засіданні робочої групи.
6.3. Завданнями робочої групи буде контроль за виконанням проектів, їх коригування, формування пропозицій. На першому засіданні буде обрано голову та заступника, який буде уповноважений від імені робочої групи вести комунікацію з підрозділами міської ради та іншими зацікавленими сторонами. Головою і заступником не може бути представник виконавчих органів Львівської міської ради.
6.4. Робоча група збиратиметься 2 рази на рік, порядок денний буде формувати голова робочої групи і не пізніше ніж за тиждень повідомлятиме про це інших членів робочої групи.
6.5. Робоча група, не рідше одного разу на рік, звітуватиме за реалізацію проектів на громадських зборах, що відбуватимуться у Рясному.
6.6. Реалізація проектів на поточний рік залежатиме від обсягу виділеного фінансування.




Керуючий справами
виконкому М. Литвинюк

Віза:

Директор комунальної
установи Інституту міста О. Кобзарев