УКРАЇНА


ЛЬВІВСЬКА МІСЬКА РАДА

Рішення653


від 08/12/2022

Про затвердження Програми проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівникам закладів освіти Львівської міської територіальної громади на 2022-2027 роки



Керуючись Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні“, “Про освіту“, “Про захист населення від інфекційних хвороб“, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“, “Про охорону праці“, постановами Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559 “Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок“ і від 11.03.2022 № 252 “Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану“, наказами Міністерства охорони здоров’я України від 23.07.2002 № 280 “Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб“ та від 21.05.2007 № 246 “Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій“, відповідно до Бюджетного кодексу України, з метою забезпечення проходження обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівниками закладів освіти Львівської міської територіальної громади виконавчий комітет вирішив:


1. Затвердити Програму проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівникам закладів освіти Львівської міської територіальної громади на 2022-2027 роки (додається).
2. Управлінню охорони здоров’я департаменту гуманітарної політики та управлінню освіти департаменту гуманітарної політики забезпечити реалізацію заходів Програми проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівникам закладів освіти Львівської міської територіальної громади на 2022-2027 роки.
                      Відповідальні: начальник управління
                      охорони здоров’я департаменту
                      гуманітарної політики, начальник
                      управління освіти департаменту
                      гуманітарної політики.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника міського голови – заступника міського голови з економічного розвитку, в. о. заступника міського голови з гуманітарних питань.



В. о. Львівського міського голови Андрій МОСКАЛЕНКО



Додаток

Затверджено
рішенням виконкому
від 12.08.2022 № 653

ПРОГРАМА
проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів
працівникам закладів освіти Львівської міської
територіальної громади на 2022-2027 роки

1. Загальні положення

Програма проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівникам закладів освіти Львівської міської територіальної громади на 2022-2027 роки (надалі – Програма) розроблена на основі Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні“, “Основи законодавства України про охорону здоров’я“, “Про освіту“, “Про захист населення від інфекційних хвороб“, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“ та “Про охорону праці“, постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559 “Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок“, наказів Міністерства охорони здоров’я України від 23.07.2002 № 280 “Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб“ та від 21.05.2007 № 246 “Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій“.
Для запобігання розповсюдженню інфекційних та небезпечних захворювань та динамічного спостереження за станом здоров’я працівників в Україні проводять обов’язкові профілактичні медичні огляди – попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб.
Попередній (періодичний) медичний огляд працівників проводиться закладами охорони здоров’я, що віднесені до другої, першої, вищої акредитаційної категорії за результатами державної акредитації.
Обов’язковий профілактичний медичний огляд відповідно до Переліку необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їх проведення, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 23.07.2002 № 280, передбачає:
- загальне обстеження лікарями-спеціалістами (терапевт, дерматовенеролог, отоларинголог, стоматолог та інші (за потреби);
- лабораторне обстеження;
- функціональне обстеження.
Відповідальність за організацію і своєчасність проходження працівниками обов’язкових медичних оглядів і допущення їх до роботи без наявності необхідного медичного висновку несуть власники підприємств, установ, організацій або уповноважені ними органи.
Працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медичний огляд у повному обсязі, від роботи відсторонюються і можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559 (надалі – Перелік № 599, постанова № 559).
Так, згідно з цим Переліком № 599 обов’язковим профілактичним медичним оглядам підлягають такі категорії працівників навчальних закладів (крім вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації):
- керівники, їх заступники;
- педагогічні працівники;
- медичний персонал;
- працівники харчоблоків;
- спеціалісти, що беруть участь у навчально-виховному процесі;
- технічний персонал.
Станом на 01.08.2022 у Львівській міській територіальній громаді налічується 15 734 штатних працівників облікового складу загальноосвітніх навчальних закладів всіх типів, дошкільних навчальних закладів, позашкільних навчальних закладів та інклюзивно-ресурсних центрів, які щорічно повинні проходити обов’язкові профілактичні медичні огляди.
Відповідно до пункту 2 постанови № 559 витрати закладів та установ охорони здоров’я, пов’язані з проведенням обов’язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ та організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров’я. Тобто, якщо на працівника відповідної бюджетної організації розповсюджується дія Переліку № 559, то обов’язковий медичний огляд такого працівника повинен проводитися за рахунок коштів лікувально-профілактичної установи, яка безпосередньо здійснює медогляд.
За реформою заклади охорони здоров’я стали комунальними некомерційними підприємствами. З 01.04.2020 медичні заклади усіх рівнів перейшли на модель їх прямого фінансування Національною службою здоров’я України (надалі – НСЗУ) за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Згідно з роз’ясненням НСЗУ від 10.06.2020 № 6444/8-17-20 щодо надання послуг із медичних оглядів працівників бюджетної сфери, такі огляди не входять до програми медичних гарантій та повинні бути оплачені за кошти замовника таких послуг або місцевого бюджету.
З огляду на зазначене, з метою забезпечення проходження обов’язкового медичного огляду працівників закладів освіти Львівської міської територіальної громади, професійна чи інша діяльність яких пов’язана з обслуговуванням учасників освітнього процесу і може спричинити поширення інфекційних захворювань, виникнення харчових отруєнь, існує необхідність додаткового фінансування з місцевого бюджету і прийняття відповідної програми.
2. Мета Програми

2.1. Метою Програми є забезпечення можливістю працівників закладів освіти, професійна чи інша діяльність яких пов’язана з обслуговуванням учасників освітнього процесу, проходження обов’язкових профілактичних медичних оглядів на безоплатній основі та попередження інфекційних і неінфекційних захворювань.
3. Завдання Програми

3.1. Визначення стану здоров’я працівників і реєстрація вихідних об’єктивних показників здоров’я та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу.
3.2. Виявлення професійних захворювань, що виникли раніше під час роботи на попередніх виробництвах, та попередження виробничо зумовлених і професійних захворювань.
3.3. Своєчасне виявлення ранніх ознак гострих і хронічних професійних захворювань, загальних та виробничо зумовлених захворювань у працівників.
3.4. Забезпечення динамічного спостереження за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу.
3.5. Вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу.
3.6. Своєчасне виявлення інфекційних захворювань.
3.7. Розробка індивідуальних та групових реабілітаційних заходів працівникам, що віднесені за результатами медичного огляду до групи ризику.
3.8. Проведення відповідних оздоровчих заходів.
3.9. Розробка інформаційних матеріалів та плану заходів щодо питань охорони життя та здоров’я усіх учасників освітнього процесу.
4. Фінансування Програми

4.1. Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Львівської міської територіальної громади на 2022-2027 роки.
4.2. Головним розпорядником коштів є управління охорони здоров’я департаменту гуманітарної політики. Одержувачами бюджетних коштів є комунальні некомерційні підприємства м. Львова, визначені цим рішенням виконавцями Програми.
4.3. Не допускається скерування бюджетних коштів на здійснення завдань, непередбачених цією Програмою.
5. Виконавці Програми

5.1. Відповідальними виконавцями Програми є:
5.1.1. Управління освіти департаменту гуманітарної політики.
5.1.2. Управління охорони здоров’я департаменту гуманітарної політики.
5.1.3. Комунальне некомерційне підприємство “Львівське територіальне медичне об’єднання “Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги“.
5.1.4. Комунальне некомерційне підприємство “Львівське територіальне медичне об’єднання “Клінічна лікарня планового, реабілітації та паліативної допомоги“.
5.1.5. Комунальне некомерційне підприємство “3-а міська поліклініка м. Львова“.
6. Очікувані результати

6.1. У результаті виконання Програми очікується:
6.1.1. Забезпечення якісної та вчасної діагностики стану здоров’я працівників закладів освіти.
6.1.2. Запобігання ризику професійних захворювань працівників закладів освіти.
6.1.3. Запобігання поширенню інфекційних захворювань, виникненню харчових отруєнь учасників освітнього процесу.
6.1.4. Зменшення захворюваності та інвалідизації працівників закладів освіти.
6.1.5. Запобігання соціальної напруженості у сфері освіти Львівської міської територіальної громади у зв’язку з відмовою у проходженні обов’язкових медичних оглядів на безоплатній основі.
7. Контроль за виконанням Програми

7.1. Координацію та контроль за виконанням Програми здійснює управління охорони здоров’я департаменту гуманітарної політики та управління освіти департаменту гуманітарної політики.
7.2. За необхідності, завдання Програми можуть бути скориговані з урахуванням соціально-економічної та соціально-правової ситуації, результатів моніторингу, в залежності від потреб та виходячи з фінансових можливостей бюджету.



Керуючий справами
виконкому Наталія АЛЄКСЄЄВА


Віза:
Начальник управління
охорони здоров’я Леся КОБЕЦЬКА